Maloniai kviečiame į dr. Vasilijaus Safronovo (Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos institutas) viešą paskaitą „Apie Anę ir ne tik: Simono Dacho atminimas Klaipėdoje XIX–XX a.“.
Renginys vyks 2024 m. spalio 30 d., 17:00 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Konferencijų salėje.
Renginio anotacija
Pernai Klaipėdoje jau turėjome precedentą, kai kultūros magistro vardas buvo suteiktas mirusiam asmeniui. Jeigu šią logiką taikytume nuosekliai, tai pirmuoju kultūros magistru klaipėdiečiu neabejotinai turėtų tapti Simonas Dachas.
Šis prieš beveik 400 metų Klaipėdoje gimęs poetas per savo gyvenimą pasiekė didelės kūrybinės sėkmės, sukurdamas per 1 400 poezijos kūrinių, daugiausia įvairioms asmenybėms dedikuotos proginės poezijos. XIX a. enciklopedijose S. Dachas – žinomiausias septynioliktojo šimtmečio Prūsijos poetas – buvo bene vienintelė personalija, aiškiai siejama su Klaipėdos miestu. Bet tai ir žmogus, sukūręs pirmąjį šiandien žinomą eilėraštį apie Klaipėdą, ir asmenybė, su kuriuo siejamas daugelio klaipėdiečių pamėgtas Anės arba Anikės personažas. Vienintelė realiai gyvenusios moters figūra, įamžinta Klaipėdoje viešu paminklu, pati Anė Klaipėdoje pergyveno virtinę transformacijų – nuo simbolio, kuris turėjo padėti klaipėdiečiams pasijusti esant Vokietijos dalimi, iki simbolio, ženklinusio prarasto ryšio su praeitimi atkūrimo lūkestį. Bet Taravos kunigo dukterį turėjusi priminti figūra toli gražu netapo vieninteliu būdu, kaip klaipėdiečiai per praėjusius du šimtmečius buvo pagerbę Simoną Dachą.
Ši paskaita yra dalis platesnio projekto, kurį įgyvendina asociacija „Klaipėdos vokiečių bendrija“.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Klaipėdos miesto savivaldybė.
Projekto partneriai: Klaipėdos universiteto Baltijos istorijos ir archeologijos institutas; Klaipėdos miesto Simono Dacho progimnazija; Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.