Browsing by Area "Elektros ir elektronikos inžinerija / Electrical and electronic engineering (T001)"
Results Per Page
Sort Options
ETD AB „Klaipėdos vanduo“ automatizavimo sistemos efektyvumo didinimas[Enhansed of Effectiveness of Automation System AB“ Klaipėdos Vanduo“]Baigiamojo darbo tikslas – išnagrinėti visus AB “Klaipėdos vanduo“ priklausančius objektus, nustatyti kaip juose veikia elektros įrenginiai ir parengti išvadas kaip padidinti automatizavimo sistemos efektyvumą. Baigus darbą, išnagrinėjus visus AB „Klaipėdos vanduo“ turimus objektus, buvo padarytos išvados ir duotas pasiūlymas kaip būtų galima valdyti elektros įrenginius, pasinaudojant programavimo kalba „Scada“. Rengiant šį darbą išnagrinėta specifinė literatūra, kuri buvo gauta iš AB „Klaipėdos vanduo“ archyvo darbuotojų. Nagrinėjant atskirus objektus buvo remiamasi vandenviečių vadovų turimais įrenginių aprašais.
23 ETD Adaptyvusis vidaus patalpų elektros energijos keitiklis[Adaptive indoor electric energy converter]Darbe nagrinėjama „protingo namo“ elektros prietaisų atpažinimo problema. Magistro darbo tikslas – sukurti adaptyvaus elektros energijos keitiklio algoritmą bei jį patikrinti. Šio algoritmo realizacijai atrinkti ir suderinti reikalingi elektros komponentai. Sukonstruotas ir išbandytas adaptyvusis vidaus patalpų elektros energijos keitiklis, atliktas jo veikimo funkcijų testavimas.
1 ETD Alternatyvios energetikos panaudojimo tyrimas šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo sistemose[Alternative energy research of the heating, ventilation, air - conditioning systems]master thesisLeknius, MantasKaunas Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2013-06-08Darbe nagrinėjamos alternatyvios energetikos sritys, tai saulės kolektoriai ir vėjo elektrinė. Pagrindi-nis darbo tikslas – ištirti kurią dalį energijos sąnaudų galima padengti šildyme, vėdinime ir oro kondi-cionavime naudojant alternatyviąją energetiką. Šiame darbe pristatoma kombinuota saulės kolektorių ir vėjo elektrinės sistema įdiegta į individua-laus namo energetikos sistemą. Atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta nedidelio ploto patalpos įšilimas ir atvėsimas naudojant autonominį kolektorinį šildymą. Tyrimo metu naudotas termovizorius padėjo nus-tatyti kiek galima gauti šiluminės energijos per tam tikrą laiką ir suvartotą energijos kiekį. Darbe atlikti teoriniai tyrimai ir skaičiavimai, kurie įvertina naudą naudojant kombinuotą energijos gavimo sistemą - šildymo, vėdinimo ir oro kondicionavimo srityje.
1 ETD Ašinio magnetinio srauto elektros variklio prototipo sukūrimas ir tyrimas[Design and research of axial magnetic flux electrical motor]master thesisDumbrauskas, Benas2023-06-06Elektrinis transportas šiuo metu yra augantis transporto segmentas, nes siekiama mažinti aplinkos taršą ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą į atmosferą, kurį lemia vidaus degimo variklių naudojimas transporto sektoriuje. Šiame darbe yra apžvelgiamos ir palyginamos įvairios elektrinių variklių konstrukcijų topologijos, jų elektrinės bei magnetinės savybes, trūkumai bei problemos. Įvertinamas jų pritaikymas elektriniame transporte. Vienas iš svarbiausių elektrinių variklių kriterijų yra galios tankis. Šiomis savybėmis pasižymi ašinio magnetinio srauto varikliai, kurių galios tankis yra didesnis lyginant su radialinio tipo varikliais. Darbe suprojektuotas ir sukurtas ašinio magnetinio srauto sinchroninis elektros variklis, kuris galėtų būti naudojamas elektriniame transporte. Visas kūrimo procesas aprašytas, pateikiama metodika, skaičiavimai, rezultatai su išvadomis.
16 1 Baigiamajame magistro darbe aptariamos skirtingos ašinio srauto generatorių konstrukcijos, jų panaudojimas. Šie generatoriai, ypač bešerdės konstrukcijos, lengvai pasigaminami namų sąlygomis, yra aukšto naudingumo koeficiento ir turi aukštą galios koeficientą. Puikiai panaudojami vėjo elektrinėms, kaip varikliai, dėl savo plokščios formos, labai efektyviai gali būti panaudojami elektromobiliuose, tokį variklį montuojant tiesiai į ratą. Aprašomos medžiagos, kurias galima naudoti skirtingoms konstrukcijoms, jos lyginimos, bandoma surasti optimalų mašinos variantą, kur būtų maksimaliai didelė magnetinio srauto tankio vertė, mažas pasipriešinimo momentas ir kuo mažesnė traukos jėga. Lyginamos bešerdės ir feromagnetinės konstrukcijos, aptariamos jų teigiamos ir neigiamos savybės. Tiriamojoje dalyje baigtinių elementų metodu modeliuojamos magnetinės grandinės, keičiant statoriaus, rotoriaus medžiagą, magnetus, jų sudėjimo tvarką. Lyginama, kuri iš analizuojamų konstrukcijų yra optimaliausia ir labiausiai tinkama eksploatuoti. Buvo sudaryti magnetinio srauto tankio modulio ir normalinio magnetinio srauto tankio grafikai, taip pat pateikti magnetinės grandinės vaizdai su magnetinio srauto tankio stipriu skirtingose vietose ir pats magnetinės grandinės pjūvis. Iš modeliavimo rezultatų sudaryti palyginamieji įvairių mašinos konstrukcijų grafikai.Navickas N. Ašinio srauto generatoriaus tyrimas. Pramonės elektros įrangos ir automatikos programos magistro baigiamasis darbas. Baigiamajame magistro darbe aptariamos skirtingos ašinio srauto generatorių konstrukcijos, jų panaudojimas. Šie generatoriai, ypač bešerdės konstrukcijos, lengvai pasigaminami namų sąlygomis, yra aukšto naudingumo koeficiento ir turi aukštą galios koeficientą. Puikiai panaudojami vėjo elektrinėms, kaip varikliai, dėl savo plokščios formos, labai efektyviai gali būti panaudojami elektromobiliuose, tokį variklį montuojant tiesiai į ratą. Aprašomos medžiagos, kurias galima naudoti skirtingoms konstrukcijoms, jos lyginimos, bandoma surasti optimalų mašinos variantą, kur būtų maksimaliai didelė magnetinio srauto tankio vertė, mažas pasipriešinimo momentas ir kuo mažesnė traukos jėga. Lyginamos bešerdės ir feromagnetinės konstrukcijos, aptariamos jų teigiamos ir neigiamos savybės. Tiriamojoje dalyje baigtinių elementų metodu modeliuojamos magnetinės grandinės, keičiant statoriaus, rotoriaus medžiagą, magnetus, jų sudėjimo tvarką. Lyginama, kuri iš analizuojamų konstrukcijų yra optimaliausia ir labiausiai tinkama eksploatuoti. Buvo sudaryti magnetinio srauto tankio modulio ir normalinio magnetinio srauto tankio grafikai, taip pat pateikti magnetinės grandinės vaizdai su magnetinio srauto tankio stipriu skirtingose vietose ir pats magnetinės grandinės pjūvis. Iš modeliavimo rezultatų sudaryti palyginamieji įvairių mašinos konstrukcijų grafikai.
2 ETD Automatizavimo lygmens įtakos technologinio proceso efektyvumui tyrimas[Research of the influence of the automation level on the efficiency of the technological process]master thesisBalčaitis, Modestas2022-01-14Darbe yra tiriama įmonės „Scandia Steel Baltics“ gamybos linijos. Įmonėje esančios gamybos linijos gamina tą pačią produkciją, tačiau naudoja skirtingus technologinius procesus bei yra skirtingo automatizavimo lygio. Tyrimu norima palyginti šiuos automatizavimo lygius ir nustatyti koks automatizavimo lygis yra kiekviename procese. Eksperimento metu yra surenkami gamybos linijos duomenys, tokie kaip produkcijos pagaminimo laikas, elektros energijos sunaudojimas kiekvienoje gamybos linijoje bei gamybos linijų našumas. Gauti duomenys yra analizuojami Microsoft Excel programoje ir pateikiamos išvados.
1 ETD Bepiločių konvertoplano ir kvadrokopterio tipų dronų energijos sąnaudų tyrimas[Investigation of energy consumption between unmanned tiltrotor and quadcopter type drones]master thesisDaukšas, Tomas2023-06-06Darbe yra apžvelgiamos ir įvertinamos hibridinės sistemos, integruojančios vertikalaus pakilimo ir nusileidimo galimybes su horizontalaus skrydžio rėžimu. Paminėta, kad šių sistemų potencialas bepiločių orlaivių srityje yra gana reikšmingas, bet pastebėtas eksperimentinių energetikos duomenų trūkumas. Pateikiamas projektuojamo orlaivio įrangos aprašymas ir pagrindžiami pasirinkimai. Paruoštas bepilotis orlaivis, kurį galima konvertuoti iš kvadrokopterio į hibridinį fiksuotų sparnų su pakrypstančiais motorais tipą. Konvertuoti orlaivį išlaikant vienodus bazinius komponentus pasirinkta siekiant kuo artimesnio palyginimo. Pasirinkti prietaisai matuoti orlaivio pozicijai ir maitinimo sistemos įtampai, bei srovei. Atlikti ne visi suplanuoti bandymai, kadangi sugedo bandymams reikalinga įranga. Šio darbo galutinis rezultatas – realių skrydžių duomenys, parodantys fiksuoto sparno neigiamą poveikį pakilimo energijos sąnaudoms ir teorinis skaičiavimas, kuris parodo, kad horizontalus skrydis su sparnu yra beveik 6 kartus efektyvesnis.
6 1 ETD Bevielio energijos perdavimo per feromagnetinių savybių turinčią kelio dangą tyrimas[Investigation of wireless energy transmission through road with ferromagnetic properties]master thesisSakavičius, Dovydas2022-01-14Darbe nagrinėjamos bevielio energijos perdavimo technologijos ir jų tobulinimo galimybės. Sukurtas bevielio energijos perdavimo stendas, kuris geba perduoti elektros energiją bevieliu būdu esant siųstuvo rezonansiniam dažniui. Literatūroje apžvelgiamos šios sistemos ir jų skirtingos technologijos energijos perdavimui. Aprašomi skirtingų technologijų privalumai ir trūkumai, bei kokios galios sistemas orientuotos technologijos. Darbe tiriamas feromagnetinės medžiagos gavimas iš antrinio panaudojimo elektronikos komponentų, bei aprašoma kaip gauti feromagnetinę medžiagą. Eksperimentų metu nustatyta, kad feromagnetinės medžiagos naudojimas tarp imtuvo ritės ir siųstuvo ritės neturi teigiamo energijos perdavimo efekto. Taip pat nustatyta, kad norint didinti atstumą tarp siųstuvo ir imtuvo stipriai naudingumo faktorių pagerina aukštesnis rezonansinis dažnis.
3 ETD Bevielio energijos perdavimo, per feromagnetinių ir neferomagnetinių savybių turinčias kelio dangas tyrimas[Investigation of wireless energy transmission through a road surface with ferromagnetic and non-ferromagnetic properties]master thesisLiekis, Lukas2023-06-06Darbe apžvelgti egzistuojantys mokslinių tyrimų ir eksperimentinių darbų rezultatai, susiję su bevielio energijos perdavimo technologijomis bei pasirinktų neferomagnetinių medžiagų magnetinės savybės. Naudojantis FEMM programine įranga bei susikurtu programiniu kodu, sukurti bevielio energijos perdavimo sistemos su įterptinėmis medžiagomis matematiniai modeliai. Atlikti skaičiavimai bei sugeneruotos srauto tankio diagramos esant skirtingam skirtingų neferomagnetinių medžiagų išdėstymui bei esant skirtingiems dažniams ir atstumui tarp ričių. Remiantis sugeneruotomis diagramomis ir apskaičiuotomis taškinėmis magnetinio srauto bei magnetinio srauto tankio vertėmis, nustatyta, jog įterptinių neferomagnetinių medžiagų (smėlio, asfalto, cemento, vandens, sniego, ledo) įtaka magnetiniam srautui svyruoja nuo 0.02% iki 1,5%, o magnetinio srauto tankiui – nuo 0,7% iki 2,28%. Atlikus skaičiavimus įterpiant gryną geležį, pastebėtas ryškus magnetinio srauto tankio sumažėjimas.
6 1 - master thesisLeknius, PetrasKaunas Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2013-06-08
Šiame darbe aptariama visame pasaulyje aktuali problema. Tai - buitinių atliekų rūšiavimas ir atpažinimas. Moksliniame tiriamajame darbe supažindinama su jau egzistuojančiomis atliekų rūšiavimo, bei atliekų atpažinimo sistemomis. Taip pat aptariamas jų naudingumas ir efektyvumas. Darbe nagrinėjama nesenai pasaulyje pradėta įgyvendinti ultragarso panaudojimo galimybė atpažįstant įvairių rūšių buitines atliekas. Aprašomos problemos naudojant šią sistemą. Pateikiamas eksperimentas ir eksperimento praktinės dalies aprašymas. Taip pat aptariamas šios sistemos efektyvumas, bei aptariami eksperimento metu gauti rezultatai ir pateikiamos pastabos.
3 ETD Elektrinio variatoriaus panaudojimas dyzelinio variklio darbo optimizavimui[Use of electrical variator for optimization of diesel engine]Darbe nagrinėjami elektros varikliais valdomi planetiniai reduktoriai - variatoriai. Atliktos mokslinių straipsnių analizės metu susipažinta su įvairių rūšių automobiliuose naudojamomis transmisijomis: pateikta jų klasifikacija, apžvelgtos dažniausiai naudojamos transporte pavarų dėžės. Pateikta tyrimo metodika, apžvelgti eksperimentinių tyrimų įrenginiai ir priemonės. Atlikti elektros varikliu valdomo planetinio reduktoriaus eksperimentai su suprojektuotu tyrimo stendu. Palygintos belaipsnės pavarų dėžės su parinktu dyzeliniu varikliu, bei pateiktos išvados ir rekomendacijos.
1 ETD Elektromagnetinės aplinkos tyrimai ir įtaka žmogaus emocinei būsenai[Investigation of electromagnetic environment and its influence to the human being]Šiame baigiamajame darbe pristatomi elektromagnetinės taršos tyrimai skirtingose aplinkose (laive, apgyvendintose vietovėse, kelyje Kaunas-Klaipeda), bandyta nustatyti elektromagnetinio lauko taršos įtaka žmogaus emocinei būsenai. Darbe yra pateikti matavimo duomenyss įvairiose aplinkose. Pagrindinis tikslas – išmatuoti elektromagnetinę taršą įvairiose aplinkose, palyginti su standartinėmis leistinomis normomis ir nustatyti galimą įtaką žmogaus emocinei būsenai. Pateiktos išvados ir rekomendacijos.
3 ETD Elektromagnetinės taršos pajūrio regione tyrimas[Electromagnetic pollution study in coastal region]Šis baigiamasis darbas pristato 110 kV aukštos įtampos, nutiestos virš vandens paviršiaus, elektros oro tiekimo linijos elektrinių ir magnetinių laukų pasiskirstymo modeliavimus, esant skirtingoms orų sąlygoms. Taip pat šiame darbe yra pateiktas tos pačios elektros tiekimo linijos ir tomis pačiomis oro sąlygomis elektromagnetinių laukų parametrų modeliavimas, atliktas padarius prielaidą, kad ši linija įrengta virš sausumos paviršiaus.
1 ETD Elektros energijos tiekimas prie krantinių prišvartuotiems laivams[Supply of electricity to berthed ships]master thesisBelenavičius, Domas2019-01-18Šiame darbe aprašomas elektros energijos tiekimo iš kranto aktualumas. Apžvelgiami griežtėjantys reikalavimai naudojamam kurui, aprašomos tarptautinės tendencijos ir tai reguliuojančios direktyvos. Supažindinama su tiekimo sistemos architektūra ir pagrindiniais jos privalumais ir trūkumais. Pateikiamos galimos elektros tiekimo konfigūracijos su jų privalumais ir trūkumais. Įvertinama esama situacija Klaipėdos uoste pasirenkant dviejų krantinių elektros tinklus ir atliekamas modeliavimas, įvertintinant krantinių galimybes prijungti laivus prie elektros tinklo. Pasirinktais parametrais atliekamas ekonominis paskaičiavimas ir pateikiami rezultatai, kada ir kiek atsipirktų elektros tiekimas iš kranto.
1 ETD Individualaus namo energetinės salos su integruotais atsinaujinančiais šaltiniais režimų skaitinis tyrimas[Numerical study of the regimes of an individual house energy island with integrated renewable energy sources]master thesisSamušis, Dominykas2022-01-14Baigiamajame magistro darbe buvo sukurtas matematinis hibridinės energijos sistemos modelis, susidedantis iš vėjo, saulės elektrinių ir energijos kaupimui naudojamų baterijų. Analitinėje dalyje buvo apžvelgti matematiniam modeliui reikalingi komponentai: vėjo elektrinės, saulės elektrinės, jų tipai, paskirtis, apsaugos bei įvairūs energijos kaupimo būdai. Taip pat šiame skyriuje buvo apžvelgti elektros energetikos sistemų tipai ir skirtingi režimai. Baigiamo darbo modeliavimo skyriuje buvo išanalizuotos oro sąlygos, darančios tiesioginę įtaką hibridinės sistemos veikimui. Toliau skyriuje buvo nustatyti gyvenamojo namo elektros poreikiai, kuriuos turi užtikrinti modeliuojama sistema. Buvo sukurti įvairių konfigūracijų matematiniai vėjo, saulės elektrinių ir baterijų modeliai, pagal kuriuos buvo apskaičiuota sistemos generuojama galia visų metų laikotarpiu. Buvo atlikta rezultatų analizė ir aptariami gauti rezultatai, pateiktos išvados.
1 ETD Išmaniosios laboratorijos apšvietimo sistemos tyrimas[Investigation of the smart laboratory lighting system]Šiame darbe apžvelgiama išmaniųjų apšvietimo ir mikroklimato valdymo sistemų principai. Apžvelgiama esama padėtis išmaniųjų apšvietimo sistemų srityje. Pasirenkamos atitinkamos priemonės, žmogaus būsenoms matuoti, pagal juos kuriami metodai, kuri būtini kuriant išmaniojo apšvietimo ir mikroklimato valdymą. Vadovaujantis šiais metodais sukuriamas modelis išmaniojo apšvietimo modeliavimui. Pažvelgiama iš teorinės pusės į LED terminius ryšius su elektriniais. Supažindinama su išmaniuoju galios keitikliu ir suvartojamos energijos programa. Išmaniojo laboratorijos apšvietimo sistemos modelį sudaro programuojamas mikrovaldiklis ATmega32, kurio pagalba galima valdyti apšvietimą panaudojant RGBY LED lempą, valdyti šviesumą ir šviesos spektrą, naudojant impulso pločio moduliaciją valdyti apšvietimo ryškumą ir tokiu būdu reguliuoti mikroklimatą. Mikrovaldiklio ir programos „Atmega oscilografas“ pagalba apskaičiuoti iš tinklo suvartojamą energiją ir ją efektyviai naudoti, sumažinant reaktyviuosius nuostolius.
1 ETD Išmaniosios laboratorijos šildymo, vėdinimo, oro kondicionavimo valdymo sistemos tyrimas[Investigation of control system of heating, ventilation and air conditioning of the smart laboratory]Darbe apžvelgiami išmaniosios šildymo, vėsinimo, vėdinimo sistemos kūrimo aspektai, apžvelgiamos teorinės prielaidos, aprašoma praktinė techninė dalis. Aprašomas sukurtas šildymo sistemos eksperimentinis stendas, atliekami šildymo sistemos tikro mastelio šiluminių procesų eksperimentai. Aptariama patalpos temperatūros reguliavimo, valdant šildymo sistemos agentus, problema. Atliekamas išmanaus galios keitiklio energetinių parametrų tyrimas.
1 ETD Kietakūnių šviesos šaltinių panaudojimas tausojant elektros energiją[Saving electrical energy by using LED]master thesisŠambarauskas, TadasKaunas Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2013-06-08Šiame baigiamajame darbe pristatomi kietakūnių šviesos šaltinių panaudojimo galimybių tyrimai įvairiose aplinkose ir šalyse, situacijos analizė ir konkretūs tyrimai Klaipėdos ir Palangos miestuose. Darbe yra pateikti matavimo duomenys įvairiose Palangos miesto gatvėse ir įvairiais metų mėnesiais. Pagrindinis tikslas – nustatyti LED panaudojimo gatvių apšvietime efektyvumą ir galimą elektros energijos taupymo būdą panaudojant išmanųjį valdymą.
1 ETD Laivo avarinės sistemos elektros tinklo konversijos tyrimas integruojant atsinaujinančius energijos šaltinius[Study of the power grid conversion of a ship's emergency system by integrating renewable energy sources]master thesisKuznecovas, Viktoras2023-06-06Darbe nagrinėjami atsinaujinančių šaltinių laivuose integravimo būdai, technologijos, optimizavimo galimybės ir problematika. Literatūroje apžvelgiamos atsinaujinančių šaltinių: saulės ir vėjo sistemos, bei jų panaudojimo galimybės jūriniame sektoriuje. Aprašomi šių sistemų privalumai ir trūkumai bei išorinių veiksnių įtaka. Apžvelgiamos optimizavimo priemonės ir jų panaudojimo būdai jūroje. Nagrinėjama laivo elektros tinklo topologija atsinaujinančių šaltinių kontekste. Nagrinėjamas laivo energetinis balansas ir jo elektros tinklas. Darbe tiriamas saulės ir vėjo energijos kiekis, kurį galima išgauti laivui plaukiant jūroje integruojant saulės foto modulius kartu su „Fletnerio“ rotorinės turbinos koncepcija. Empirinėje dalyje eksperimento metu gauti saulės bei vėjo duomenys ir skaičiavimo bei modeliavimo metodais nustatyta, kaip vėjo kryptis ir stiprumas priklauso nuo „Fletnerio“ rotoriaus naudingos galios generavimo ir koks galios kiekis iš saulės energijos galėtų būti generuojamas laive. Sudarytas laivo elektros tinklo modelis ir apskaičiuoti energijos srautai bei sumažinamas išmetamųjų dujų kiekis, integruojant atsinaujinančius energijos šaltinius.
7 1 ETD Laivo gaisro aptikimo ir gesinimo sistemos modeliavimas[Modeling of ship fire detection and extinguishing systems]master thesisDementjev, KonstantinKaunas Lithuanian Academic Libraries Network (LABT), 2013-06-08Šio darbo tikslas – atlikus informacijos šaltinių, reikalavimų, įrenginių techninės dokumentacijos analizę, sumodeliuoti laivo gaisro aptikimo ir gesinimo sistemą. Teorinėje darbo dalyje pateikti reikalavimai gaisro aptikimo ir gesinimo sistemoms laive, nagrinėjamos gaisrų klasifikacijos, pavojingos patalpos ir priešgaisrinės laivo konstrukcijos. Analitinėje baigiamojo darbo dalyje analizuojamos šiuo metu laivuose naudojamos gaisro aptikimo ir gesinimo sistemos, jų dalys, paskirtis ir veiksmingumas. Projektinėje darbo dalyje pateikiamas priešgaisrinės sistemos laive modelis, kuriame parinkti gaisro aptikimo sistemos pagrindinis valdiklis, naujausi atitinkantys standartus dūmų ir temperatūros jutikliai, sirenos, vizualizacijos panelės ir šių įrenginių išdėstymas plane. Tai pat gaisro gesinimo sistemos dalys, priešgaisriniai siurbliai, hidrantai, gesintuvai ir jų išdėstymas plane.
1